אודות הכפר

כפר שמעון – הינו מקום ל – 24 אנשים בוגרים המאובחנים על הרצף האוטיסטי.

הכפר הוקם בשנת 1966 בפאתי היישוב הכפרי  שריגים-ליאון בעמק האלה, ליד העיר בית שמש. הכפר "יושב" על 10 דונם מוקף בחורש טבעי.   תושבי הכפר נהנים ממרחב פרטי ומוגן, ומחיי קהילה אותו הם, הוריהם והצוות, מטפחים בכוחות משותפים.

הכפר הוקם ומתופעל ע"י עמותה ציבורית הנקראת עמותת  "אמנה- שריגים". העמותה פועלת בהתנדבות ומורכבת מבעלי מקצועות חופשיים. עמותת "אמנה" באמצעות חבריה והוועד המנהל – מעודכנים, מעורבים, ושותפים בניהולו של הכפר.

הפעילות השוטפת  ממומנת ומפוקחת ע"י מנהל מוגבלויות של משרד הרווחה  ובאמצעות תרומות אותן מגייסת העמותה לצרכי פיתוח, בינויי ותחזוקה.

כפר שמעון נושא את שמו של המחנך, ההוגה, איש החינוך המיוחד פרופ' שמעון זקס ע"ה, שהיה ראש המגמה לחינוך מיוחד באוניברסיטת תל אביב, והמפקח  שהקים את האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך.   

הכפר בראשיתו, הוקם כמרכז הנותן מענה טיפולי, חינוכי ושיקומי לאוכלוסיית מתבגרים על הרצף האוטיסטי (ASD) ולקשיי תקשורת. עם השנים תושבי הכפר התבגרו, השתנו והתפתחו.  מכאן עלה הצורך להתאים את המסגרת לצרכיהם הדינאמיים והמשתנים של תושביה.  20 שנה מאז הקמתו,  השתנה מוקד העשייה של הכפר, כבר לא מקום של שני מוסדות (בית ספר ופנימייה).  אנו מנסים לטשטש ככל שניתן את המאפיינים המוסדיים ולתת תחושה של מקום, לחיות בו כבית, כקהילה.  המשפחה הביולוגית של תושבי הכפר, לעולם תישאר משפחתם, אך ביתם השתנה, כפר שמעון הפך להיות ביתם ותושבי הכפר כולל הצוות הפכו להיות להם לקהילה.

בשנת 2016 סגרה העמותה את בית הספר. מאז פחתה ההתמקדות בתהליך סוציאליזציה באמצעות התערבויות ישירות,  והדגש עבר להתערבויות על הסביבה אשר משפיעה בצורה עקיפה על התנהגותו והתפתחותו של האדם.

בכפר קיים אולם ספורט ובריכת שחייה לפעילות ספורטיבית ולשמירת הכושר הגופני.