כפר שמעון - כפר לאנשים יוצרים ומייצרים

עיקר המאמץ מושקע בבניית סביבה הולמת המותאמת לגילו הכרונולוגי/נפשי של האדם. אדם זקוק להרגשת שייכות, לחיים בעלי משמעות וסיפוק בעבודה, ולחיי תרבות ורוח.

אומנות
אנו מטפחים את יכולותיהם האומנותיות של התושבים, ומתאימים את הסדנאות לנטיותיהם וחוזקותיהם. אנו מקדישים מספר רב של שעות לציור, לפיסול בקרמיקה, לנגינה, לשירה, לתנועה ולדרמה. לכל אדם צורך ולהביע את עצמו, גם אם קשה לו לבטא זאת בדיבור ישיר או בתקשורת בדרכים נורמטיביות. העיסוק באומנות מאפשר לתושבים לבטא את עצמם: את רגשותיהם, את מחשבותיהם, לחקור את העולם החיצוני ואת עולמם הפנימי ופותח לצוות ולסובבים אותם – צוהר לעולמם הפנימי, העשיר והמורכב.

תעסוקה
מאדם המגיע לגיל בגרות, מצופה לתרום לחיי החברה בסביבתו הקרובה והרחוקה. להשתלב בחיי תעסוקה בעלי משמעות וסיפוק המניבים תוצרים בעלי ערך לעצמו ולחברה הסובבת אותו. לפיכך, מושקע מאמץ גדול להתאים את ענפי התעסוקה לתושבים ולכישוריהם. התעסוקה הינה יצרנית אך בעלת מאפיינים יצירתיים. בתי המלאכה משתנים עם השנים בהתאם לדינאמיות ולהשתנות של התושבים. כיום יש לנו בתי מלאכה לליבוד צמר, לעבודות בעץ, לקליעת סלים מנצרים וסנסנים, וגן ירק.

חיי תרבות וחברה
לצד התעסוקה מטפח הצוות והתושבים את חיי החברה בשעות הפנאי באמצעות חוגים וטיולים משותפים ברחבי הארץ.
בטיפוח חיי התרבות אנו מציגים תערוכות ציור פרי יצירותיהם של התושבים ברחבי הארץ: מוזיאונים, מקומות ציבוריים, דיור מוגן ומרכזי יום לקשיש.
בתחום המוסיקה, אנו מזמינים מוסיקאים הבאים לנגן בפני התושבים. לכך יש להוסיף שתושבי הכפר מנגנים ושרים בעצמם (מוסיקה קלאסית בפסנתר ב-2 וב- 4 ידיים), הרכב של מוסיקת ג'אז, והרכב ווקאלי. ההרכב המוסקלי והווקאלי מופיעים מעת לעת בכנסים, ימי עיון, מקומות ציבוריים, בדיור מוגן.
את החגים ואירועים פנימיים אנו מפיקים בכוחות עצמאיים ומשלבים בהם נגינה, שירה תנועה ודראמה. בדרך זו לומד האדם להצניע את מגבלותיו וחולשותיו ולזכות בהערכה עצמית ובהוקרה מהסביבה הקרובה והרחוקה.

כאשר אנשים מתוודעים ליכולותיהם הגבוהות של תושבי הכפר, הם רואים אותם באור אחר וכתוצאה מכך זוכים התושבים שלנו ליחס לו הם ראויים.